SiTiming from SPORTident
SiTiming from SPORTident
Results for Caddihoe Chase 2019 - 28 Sep 2019
...return to index
Class Results
M10
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Monty Bratcher-Howard
WIM
M10
29:49
(1)
25:29
(1)
55:18
M12
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Oliver Lewis
QO
M12
93:33
(1)
40:07
(1)
133:40
2nd
Gunnar Bjerva
AAS-NMBU ORIENTERING
M12
110:20
(2)
41:04
(2)
151:24
M14
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Sam Lewis
DEVON
M14
42:38
(2)
32:44
(1)
75:22
Finn Sellar
DEVON
M14
34:05
(1)
-
-
M16
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
M18
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Thomas Hasler
QO
M18
83:51
(1)
85:04
(1)
168:55
M20
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
Harry McMurtrie
DEVON
M20
57:07
(1)
-
-
M21
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Robert Finch
SOC
M21
76:53
(1)
59:34
(1)
136:27
2nd
Edward Dickins
BAOC
M21
77:19
(2)
61:14
(2)
138:33
Bertie Kingsley
OROX
M21
79:45
(3)
-
-
Yordan Kolev
SLOW
M21
92:57
(4)
-
-
Dmitry Ushakov
LOK
M45
94:43
(5)
-
-
M35
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Simon Evans
KERNO
M35
81:38
(2)
66:56
(1)
148:34
2nd
Ben Lonsdale
RAFO
M35
81:10
(1)
77:59
(2)
159:09
M40
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Ben Chesters
DEVON
M40
66:24
(1)
59:05
(1)
125:29
2nd
Marshall Kinnear
RAFO
M40
92:29
(2)
84:15
(2)
176:44
John Miklausic
NGOC
M40
105:49
(3)
-
-
M45
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Tim Lenton
Devon
M45
49:52
(1)
40:28
(1)
90:20
2nd
Mark Stodgell
WCH
M45
62:10
(2)
53:14
(2)
115:24
3rd
Jolyon Medlock
WSX
M45
64:02
(3)
57:26
(4)
121:28
4th
James Jackson
DEVON
M45
67:37
(6)
56:26
(3)
124:03
5th
Scott Bailey
BOK
M45
67:21
(5)
61:12
(5)
128:33
6th
Philip Harvey
WIM
M45
70:43
(8)
67:55
(7)
138:38
7th
John Oakes
WIM
M45
100:06
(12)
66:16
(6)
166:22
8th
Peter Shirvington
QO
M45
97:04
(11)
71:47
(8)
168:51
Tom Lewis
DEVON
M45
75:05
(9)
w11
-
Matthew Atkins
DEVON
M45
66:31
(4)
w11
-
Jason Falconer
WSX
M45
68:50
(7)
-
-
Mark Lockett
DEVON
M45
78:59
(10)
-
-
M50
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Clive Hallett
BOK
M55
48:38
(1)
44:11
(1)
92:49
2nd
Per Henning Bjerva
AAS-NMBU ORIENTERING
M50
50:48
(2)
51:13
(2)
102:01
3rd
Richard Sansbury
QO
M50
61:00
(3)
60:36
(3)
121:36
4th
Barry Jones
SO
M50
70:32
(6)
63:28
(4)
134:00
5th
Paul Fox
SN
M55
69:57
(5)
64:32
(5)
134:29
6th
Tom McMurtrie
DEVON
M50
68:43
(4)
65:55
(6)
134:38
7th
Stefan Peykov
SLOW
M50
74:35
(8)
71:33
(9)
146:08
8th
Andrew Reynolds
DEVON
M50
73:16
(7)
73:55
(11)
147:11
9th
Mark Light
SOC
M50
87:43
(11)
67:18
(7)
155:01
10th
Nikolay Kolev
SLOW
W50
81:12
(10)
77:37
(12)
158:49
11th
Jon Chandler
LOK
M50
87:58
(12)
70:53
(8)
158:51
12th
Robert Taylor
NGOC
M50
93:35
(13)
91:09
(14)
184:44
13th
Martin Lewis
QO
M50
110:36
(14)
83:44
(13)
194:20
Robert Naylor
DEVON
M50
-
73:34
(10)
-
David Pilling
BOK
M50
75:44
(9)
-
-
M55
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Phil Murray
BOK
M55
48:07
(1)
38:16
(1)
86:23
2nd
Roger Thetford
TVOC
M55
48:41
(2)
43:28
(2)
92:09
3rd
Andy Rimes
QO
M55
51:57
(4)
49:13
(6)
101:10
4th
Niall Reynolds
SBOC
M55
56:03
(5)
49:06
(5)
105:09
5th
Phil Newall
KERNO
M55
62:26
(7)
44:47
(3)
107:13
6th
Brian Pearson
QO
M55
62:52
(8)
57:01
(7)
119:53
7th
Rob Hick
WSX
M55
61:15
(6)
60:05
(9)
121:20
8th
Gordon Parker
SLOW
M55
72:23
(10)
49:02
(4)
121:25
9th
Ronan Cleary
LOK
M55
67:19
(9)
61:17
(10)
128:36
10th
Geoff Keenan
Devon
M55
72:57
(11)
57:57
(8)
130:54
11th
Sean Wolstenholme
DEVON
M55
99:10
(12)
66:30
(11)
165:40
12th
Paul Bloch
DEVON
M55
106:43
(13)
80:34
(12)
187:17
James Clemence
SWOC
M55
48:54
(3)
-
-
M60
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Rob Parkinson
DEVON
M60
49:06
(1)
41:50
(1)
90:56
2nd
Paul Lane
BAOC
M60
51:32
(2)
49:13
(6)
100:45
3rd
Ian Ditchfield
MV
M60
58:19
(6)
43:41
(2)
102:00
4th
Julian Hartwell
SOC
M60
56:55
(4)
46:32
(4)
103:27
5th
Barry Elkington
OD
M60
57:33
(5)
46:18
(3)
103:51
6th
Alan Rosen
HH
M60
56:43
(3)
50:31
(7)
107:14
7th
Andy Emmerson
OD
M60
59:18
(8)
47:57
(5)
107:15
8th
Ian Moran
SOC
M60
67:42
(10)
53:59
(8)
121:41
9th
Ian Whitehead
DVO
M60
72:32
(13)
56:10
(9)
128:42
10th
Alan Wallis
SN
M60
71:18
(12)
59:26
(10)
130:44
11th
Colin Swallow
SN
M60
74:33
(14)
66:43
(11)
141:16
12th
Edward Cox
SO
M60
76:57
(15)
69:37
(13)
146:34
13th
Kevin Bracher
SOC
M60
79:36
(16)
69:31
(12)
149:07
14th
Nick Ajderian
DEVON
M60
94:11
(19)
79:09
(14)
173:20
15th
Patrick Murphy
BOC
M60
91:20
(17)
89:39
(15)
180:59
Adrian Taylor
DEVON
M60
58:28
(7)
-
-
Rob Kohler
DEVON
M60
65:29
(9)
-
-
Tim Houlder
WSX
M60
68:03
(11)
-
-
Ian Phillips
NGOC
M60
92:19
(18)
-
-
Charles Daniel
BOK
M60
w10
-
-
M65
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Chris Moncaster
KERNO
M65
39:37
(1)
38:23
(1)
78:00
2nd
Graham Wilding
DEVON
M65
41:10
(2)
44:30
(2)
85:40
3rd
Andrew Parkinson
SO
M65
45:44
(3)
45:45
(4)
91:29
4th
Tony Feltbower
OD
M65
50:34
(6)
45:08
(3)
95:42
5th
Mikhail Gryaznevich
TVOC
M65
48:57
(5)
46:53
(7)
95:50
6th
Robin Smith
SO
M65
48:51
(4)
48:10
(8)
97:01
7th
John Simmons
BOK
M65
52:05
(7)
46:40
(6)
98:45
8th
Brian Johnson
WIM
M65
61:23
(15)
46:23
(5)
107:46
9th
Roger Stein
SBOC
M65
59:34
(11)
52:20
(11)
111:54
10th
Chris Virgo
DEVON
M65
59:56
(13)
54:08
(14)
114:04
11th
Paul Taunton
NGOC
M65
60:52
(14)
54:04
(13)
114:56
12th
Peter Dudman
SO
M65
63:36
(18)
52:46
(12)
116:22
13th
Jim Graham
WIM
M65
59:39
(12)
59:11
(17)
118:50
14th
Simon St Leger-Harris
BOK
M65
70:42
(21)
51:06
(9)
121:48
15th
Stuart Swalwell
DVO
M65
63:18
(17)
58:39
(16)
121:57
16th
Chris Johnson
BOK
M65
70:38
(20)
55:41
(15)
126:19
17th
Cliff Thorne
BKO
M65
79:18
(22)
51:38
(10)
130:56
18th
Mike Turner
SO
M65
62:23
(16)
71:45
(20)
134:08
19th
John Chesters
DEVON
M65
69:28
(19)
76:30
(22)
145:58
20th
Phil Warry
BOK
M65
79:41
(23)
69:42
(19)
149:23
21st
Christopher Moon
BOK
M65
83:14
(25)
76:12
(21)
159:26
Terry Smith
SOC
M65
m10
60:12
(18)
-
David Harper
DEVON
M65
53:51
(8)
-
-
Barry Olds
KERNO
M65
53:56
(9)
-
-
Bryan Smith
DEVON
M65
56:50
(10)
-
-
Mike Forrest
BOK
M65
80:35
(24)
-
-
Norman Wilson
SOC
M65
rtd
-
-
Wilfrid Taylor
DEVON
M65
m9-10
-
-
M70
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Mike Wimpenny
DEVON
M70
46:17
(1)
41:53
(2)
88:10
2nd
Mick Smith
HH
M70
49:37
(2)
52:17
(5)
101:54
3rd
Jim Prowting
TVOC
M70
64:22
(7)
41:25
(1)
105:47
4th
Richard Steptoe
TVOC
M70
61:06
(5)
46:00
(3)
107:06
5th
Tony Hext
QO
M70
59:21
(4)
53:47
(6)
113:08
6th
David Mullins
SARUM
M70
62:37
(6)
51:49
(4)
114:26
7th
Paul Kilpin
TVOC
M70
69:16
(8)
63:39
(9)
132:55
8th
Trevor Roberts
MDOC
M70
83:44
(9)
56:34
(7)
140:18
9th
David Battison
SARUM
M70
101:06
(10)
60:17
(8)
161:23
Christopher Branford
WIM
M70
51:18
(3)
-
-
M75
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Ian Peirce
SARUM
M75
43:00
(1)
51:16
(2)
94:16
2nd
Ted McDonald
BOK
M75
50:12
(3)
46:49
(1)
97:01
3rd
Keith Henderson
WIM
M75
50:04
(2)
52:11
(3)
102:15
Arthur Vince
KERNO
M75
135:46
(7)
m8-10 m12-14
-
John Parfitt
BOK
M75
50:39
(4)
m11
-
John Trayler
QO
M75
53:55
(5)
-
-
Sandy Cowan
KERNO
M75
83:17
(6)
-
-
M80
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Roger Maher
SO
M80
48:27
(1)
53:27
(2)
101:54
2nd
Arthur Boyt
DEVON
M80
51:16
(2)
50:55
(1)
102:11
3rd
Robert Teed
NGOC
M80
80:37
(3)
80:09
(3)
160:46
4th
Bill Vigar
QO
M80
86:28
(4)
82:16
(4)
168:44
John Warren
WIM
M80
109:21
(6)
m6-10 m12-14
-
Alan Yeadon
SARUM
M80
101:05
(5)
-
-
M85
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
W10
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Eskarina Medlock
WSX
W10
40:59
(1)
25:54
(1)
66:53
Heather Harvey
WIM
W10
m4
51:24
(2)
-
W12
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Annabelle Lewis
QO
W12
105:47
(1)
46:29
(1)
152:16
W14
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
W16
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
W18
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
W20
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
W21
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Velina Valova
SLOW
W21
64:47
(1)
56:56
(1)
121:43
Michelle Spillar
WIM
W40
71:43
(2)
-
-
W35
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
W40
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
Katie Swalwell
DVO
W40
86:01
(1)
-
-
W45
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Michelle Ward
NGOC
W45
67:41
(1)
56:51
(1)
124:32
2nd
Rebecca Medlock
WSX
W45
95:21
(4)
73:54
(2)
169:15
Ingunn Berget
AAS-NMBU ORIENTERING
W45
75:17
(2)
-
-
Cat Edwardes
DEVON
W45
80:08
(3)
-
-
W50
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Jackie Hallett
BOK
W60
47:59
(1)
42:23
(1)
90:22
2nd
Elizabeth Treherne
BOK
W50
69:06
(5)
52:35
(2)
121:41
3rd
Barbara Keenan
Devon
W50
64:36
(3)
62:02
(4)
126:38
4th
Jill Emmerson
OD
W55
62:58
(2)
68:07
(6)
131:05
5th
Judith Taylor
NGOC
W50
67:38
(4)
64:50
(5)
132:28
6th
Alison Reynolds
DEVON
W50
73:06
(6)
61:36
(3)
134:42
7th
Karen Lewis
QO
W50
115:08
(7)
89:40
(7)
204:48
W55
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Adele Newall
KERNO
W55
50:12
(2)
48:07
(1)
98:19
2nd
Jill Blount
SO
W55
52:28
(3)
48:45
(2)
101:13
3rd
Julie Cleary
LOK
W55
61:39
(5)
53:42
(3)
115:21
4th
Carolyn Dent
BOK
W55
60:27
(4)
55:14
(4)
115:41
5th
Debbie Charlton
SMOC
W55
69:29
(6)
73:48
(5)
143:17
Robin Carter
DEVON
W55
49:45
(1)
rtd
-
Julia Loring
SOC
W55
76:26
(7)
-
-
Melanie Elkington
OD
W55
97:34
(8)
-
-
W60
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Alison Simmons
BOK
W60
41:38
(1)
35:09
(1)
76:47
2nd
Janet Rosen
HH
W60
44:38
(2)
40:36
(2)
85:14
3rd
Carol Iddles
BOK
W60
48:51
(3)
45:02
(3)
93:53
4th
Rosie Wych
QO
W60
52:51
(5)
45:25
(4)
98:16
5th
Karen Clark
EBOR
W60
51:38
(4)
47:04
(5)
98:42
6th
Kathy Whitehead
DVO
W60
63:08
(7)
50:21
(6)
113:29
7th
Dawn Williamson
DEVON
W60
60:51
(6)
52:51
(7)
113:42
8th
Marie Roberts
MDOC
W60
67:20
(9)
65:46
(10)
133:06
9th
Gail Parker
SLOW
W60
70:46
(10)
70:46
(11)
141:32
10th
Ellen Starling
NGOC
W60
79:50
(11)
77:04
(12)
156:54
11th
Helen Wheelwright
SOC
W60
84:03
(12)
81:43
(14)
165:46
12th
Ruth Rhodes
SO
W75
88:24
(13)
77:56
(13)
166:20
13th
Jane Stew
OD
W60
93:00
(14)
85:07
(16)
178:07
Gill Sharp
SN
W60
m4
53:08
(8)
-
Di Turner
SO
W65
rtd
57:12
(9)
-
Kim Boswijk
DEVON
W60
-
83:02
(15)
-
Helen Kelsey
BOK
W60
64:12
(8)
-
-
Eleanor Taylor
DEVON
W60
106:29
(15)
-
-
W65
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Jane Archer
SN
W65
48:26
(1)
53:35
(1)
102:01
2nd
Margaret Willdig
OD
W65
60:01
(5)
61:07
(2)
121:08
3rd
Jean Fitzgerald
SAX
W65
57:59
(4)
63:25
(3)
121:24
4th
Rosalind Taunton
NGOC
W65
57:09
(3)
70:49
(5)
127:58
5th
Denise Mullins
SARUM
W65
63:56
(6)
64:12
(4)
128:08
6th
Sally Collins
BKO
W65
72:35
(7)
83:56
(7)
156:31
7th
Ruth Chesters
DEVON
W65
80:26
(8)
80:24
(6)
160:50
8th
Christine Vince
KERNO
W65
91:11
(11)
113:50
(8)
205:01
Julie Astin
WSX
W65
50:08
(2)
m4
-
Diana Smith
SOC
W65
81:36
(9)
-
-
Pauline Olds
KERNO
W65
81:54
(10)
-
-
W70
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Sue Hands
WIM
W70
51:02
(1)
51:12
(1)
102:14
2nd
Christine King
BOK
W70
59:50
(3)
70:11
(3)
130:01
3rd
Charlotte Thornton
SARUM
W70
65:31
(4)
66:38
(2)
132:09
Carol Pearce
DEVON
W70
52:58
(2)
-
-
Liz Yeadon
SARUM
W70
97:16
(5)
-
-
W75
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Ann Hughes
DEVON
W75
65:26
(1)
66:06
(1)
131:32
2nd
Joan Hambleton
SARUM
W75
100:41
(2)
75:17
(2)
175:58
3rd
Freda Peirce
SARUM
W75
120:32
(3)
125:29
(3)
246:01
W80
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
W85
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
Course Results
Brown
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Ben Chesters
DEVON
M40
66:24
(1)
59:05
(1)
125:29
2nd
Robert Finch
SOC
M21
76:53
(2)
59:34
(2)
136:27
3rd
Edward Dickins
BAOC
M21
77:19
(3)
61:14
(3)
138:33
4th
Simon Evans
KERNO
M35
81:38
(6)
66:56
(4)
148:34
5th
Ben Lonsdale
RAFO
M35
81:10
(5)
77:59
(5)
159:09
6th
Marshall Kinnear
RAFO
M40
92:29
(7)
84:15
(6)
176:44
7th
Ali White
KERNO
W55
205:25
(11)
189:08
(7)
394:33
Bertie Kingsley
OROX
M21
79:45
(4)
-
-
Yordan Kolev
SLOW
M21
92:57
(8)
-
-
Dmitry Ushakov
LOK
M45
94:43
(9)
-
-
John Miklausic
NGOC
M40
105:49
(10)
-
-
Short Brown
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Tim Lenton
Devon
M45
49:52
(2)
40:28
(1)
90:20
2nd
Clive Hallett
BOK
M55
48:38
(1)
44:11
(2)
92:49
3rd
Per Henning Bjerva
AAS-NMBU ORIENTERING
M50
50:48
(3)
51:13
(3)
102:01
4th
Mark Stodgell
WCH
M45
62:10
(6)
53:14
(4)
115:24
5th
Jolyon Medlock
WSX
M45
64:02
(7)
57:26
(7)
121:28
6th
Richard Sansbury
QO
M50
61:00
(5)
60:36
(8)
121:36
7th
Velina Valova
SLOW
W21
64:47
(8)
56:56
(6)
121:43
8th
James Jackson
DEVON
M45
67:37
(11)
56:26
(5)
124:03
9th
Scott Bailey
BOK
M45
67:21
(10)
61:12
(9)
128:33
10th
Barry Jones
SO
M50
70:32
(16)
63:28
(10)
134:00
11th
Paul Fox
SN
M55
69:57
(14)
64:32
(11)
134:29
12th
Tom McMurtrie
DEVON
M50
68:43
(12)
65:55
(12)
134:38
13th
Philip Harvey
WIM
M45
70:43
(17)
67:55
(15)
138:38
14th
Stefan Peykov
SLOW
M50
74:35
(20)
71:33
(17)
146:08
15th
Andrew Reynolds
DEVON
M50
73:16
(19)
73:55
(21)
147:11
16th
Mark Light
SOC
M50
87:43
(26)
67:18
(14)
155:01
17th
Nikolay Kolev
SLOW
W50
81:12
(24)
77:37
(22)
158:49
18th
Jon Chandler
LOK
M50
87:58
(27)
70:53
(16)
158:51
19th
John Oakes
WIM
M45
100:06
(30)
66:16
(13)
166:22
20th
Peter Shirvington
QO
M45
97:04
(29)
71:47
(18)
168:51
21st
Thomas Hasler
QO
M18
83:51
(25)
85:04
(24)
168:55
22nd
Robert Taylor
NGOC
M50
93:35
(28)
91:09
(25)
184:44
23rd
Martin Lewis
QO
M50
110:36
(31)
83:44
(23)
194:20
Yordan Kolev
SLOW
M21
-
72:41
(19)
-
Tom Lewis
DEVON
M45
75:05
(21)
w11
-
Matthew Atkins
DEVON
M45
66:31
(9)
w11
-
Robert Naylor
DEVON
M50
-
73:34
(20)
-
Harry McMurtrie
DEVON
M20
57:07
(4)
-
-
Jason Falconer
WSX
M45
68:50
(13)
-
-
Georgia Jones
OROX
W21
70:09
(15)
-
-
Michelle Spillar
WIM
W40
71:43
(18)
-
-
David Pilling
BOK
M50
75:44
(22)
-
-
Mark Lockett
DEVON
M45
78:59
(23)
-
-
Beth Woodley
DEVON
W21
110:55
(32)
-
-
Blue
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Phil Murray
BOK
M55
48:07
(1)
38:16
(1)
86:23
2nd
Rob Parkinson
DEVON
M60
49:06
(4)
41:50
(2)
90:56
3rd
Roger Thetford
TVOC
M55
48:41
(2)
43:28
(3)
92:09
4th
Paul Lane
BAOC
M60
51:32
(5)
49:13
(13)
100:45
5th
Andy Rimes
QO
M55
51:57
(6)
49:13
(13)
101:10
6th
Ian Ditchfield
MV
M60
58:19
(11)
43:41
(4)
102:00
7th
Julian Hartwell
SOC
M60
56:55
(9)
46:32
(7)
103:27
8th
Barry Elkington
OD
M60
57:33
(10)
46:18
(6)
103:51
9th
Niall Reynolds
SBOC
M55
56:03
(7)
49:06
(12)
105:09
10th
Phil Newall
KERNO
M55
62:26
(16)
44:47
(5)
107:13
11th
Alan Rosen
HH
M60
56:43
(8)
50:31
(15)
107:14
12th
Andy Emmerson
OD
M60
59:18
(13)
47:57
(10)
107:15
13th
Margaret Reynolds
SBOC
W55
59:26
(14)
47:55
(9)
107:21
14th
Brian Pearson
QO
M55
62:52
(17)
57:01
(18)
119:53
15th
Rob Hick
WSX
M55
61:15
(15)
60:05
(21)
121:20
16th
Gordon Parker
SLOW
M55
72:23
(23)
49:02
(11)
121:25
17th
Andrew Biffen
IND
M35
74:13
(26)
47:26
(8)
121:39
18th
Ian Moran
SOC
M60
67:42
(20)
53:59
(16)
121:41
19th
Ronan Cleary
LOK
M55
67:19
(19)
61:17
(23)
128:36
20th
Ian Whitehead
DVO
M60
72:32
(24)
56:10
(17)
128:42
21st
Alan Wallis
SN
M60
71:18
(22)
59:26
(20)
130:44
22nd
Geoff Keenan
Devon
M55
72:57
(25)
57:57
(19)
130:54
23rd
Colin Swallow
SN
M60
74:33
(27)
66:43
(26)
141:16
24th
Edward Cox
SO
M60
76:57
(28)
69:37
(28)
146:34
25th
Philip Jenkins
SBOC
M50
86:10
(31)
60:26
(22)
146:36
26th
Kevin Bracher
SOC
M60
79:36
(29)
69:31
(27)
149:07
27th
John Franklin
SYO
M65
95:21
(35)
62:35
(24)
157:56
28th
Sean Wolstenholme
DEVON
M55
99:10
(36)
66:30
(25)
165:40
29th
Nick Ajderian
DEVON
M60
94:11
(34)
79:09
(29)
173:20
30th
Patrick Murphy
BOC
M60
91:20
(32)
89:39
(31)
180:59
31st
Paul Bloch
DEVON
M55
106:43
(38)
80:34
(30)
187:17
32nd
Sarah Jenkins
SBOC
W55
99:19
(37)
98:37
(32)
197:56
James Clemence
SWOC
M55
48:54
(3)
-
-
Adrian Taylor
DEVON
M60
58:28
(12)
-
-
Rob Kohler
DEVON
M60
65:29
(18)
-
-
Tim Houlder
WSX
M60
68:03
(21)
-
-
Katie Swalwell
DVO
W40
86:01
(30)
-
-
Ian Phillips
NGOC
M60
92:19
(33)
-
-
Charles Daniel
BOK
M60
w10
-
-
Short Blue
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Chris Moncaster
KERNO
M65
39:37
(1)
38:23
(1)
78:00
2nd
Graham Wilding
DEVON
M65
41:10
(2)
44:30
(3)
85:40
3rd
Jackie Hallett
BOK
W60
47:59
(4)
42:23
(2)
90:22
4th
Andrew Parkinson
SO
M65
45:44
(3)
45:45
(5)
91:29
5th
Tony Feltbower
OD
M65
50:34
(7)
45:08
(4)
95:42
6th
Mikhail Gryaznevich
TVOC
M65
48:57
(6)
46:53
(8)
95:50
7th
Robin Smith
SO
M65
48:51
(5)
48:10
(9)
97:01
8th
John Simmons
BOK
M65
52:05
(8)
46:40
(7)
98:45
9th
Brian Johnson
WIM
M65
61:23
(16)
46:23
(6)
107:46
10th
Roger Stein
SBOC
M65
59:34
(12)
52:20
(12)
111:54
11th
Chris Virgo
DEVON
M65
59:56
(14)
54:08
(17)
114:04
12th
Paul Taunton
NGOC
M65
60:52
(15)
54:04
(16)
114:56
13th
Peter Dudman
SO
M65
63:36
(20)
52:46
(15)
116:22
14th
Jim Graham
WIM
M65
59:39
(13)
59:11
(21)
118:50
15th
Elizabeth Treherne
BOK
W50
69:06
(24)
52:35
(14)
121:41
16th
Simon St Leger-Harris
BOK
M65
70:42
(27)
51:06
(10)
121:48
17th
Stuart Swalwell
DVO
M65
63:18
(19)
58:39
(20)
121:57
18th
William Chandler
LOK
M16
70:43
(28)
52:23
(13)
123:06
19th
Michelle Ward
NGOC
W45
67:41
(23)
56:51
(19)
124:32
20th
Chris Johnson
BOK
M65
70:38
(26)
55:41
(18)
126:19
21st
Barbara Keenan
Devon
W50
64:36
(21)
62:02
(24)
126:38
22nd
Cliff Thorne
BKO
M65
79:18
(31)
51:38
(11)
130:56
23rd
Jill Emmerson
OD
W55
62:58
(18)
68:07
(26)
131:05
24th
Judith Taylor
NGOC
W50
67:38
(22)
64:50
(25)
132:28
25th
Mike Turner
SO
M65
62:23
(17)
71:45
(28)
134:08
26th
Alison Reynolds
DEVON
W50
73:06
(29)
61:36
(23)
134:42
27th
John Chesters
DEVON
M65
69:28
(25)
76:30
(31)
145:58
28th
Phil Warry
BOK
M65
79:41
(32)
69:42
(27)
149:23
29th
Christopher Moon
BOK
M65
83:14
(35)
76:12
(30)
159:26
30th
Rebecca Medlock
WSX
W45
95:21
(36)
73:54
(29)
169:15
31st
Karen Lewis
QO
W50
115:08
(37)
89:40
(32)
204:48
Terry Smith
SOC
M65
m10
60:12
(22)
-
David Harper
DEVON
M65
53:51
(9)
-
-
Barry Olds
KERNO
M65
53:56
(10)
-
-
Bryan Smith
DEVON
M65
56:50
(11)
-
-
Ingunn Berget
AAS-NMBU ORIENTERING
W45
75:17
(30)
-
-
Cat Edwardes
DEVON
W45
80:08
(33)
-
-
Mike Forrest
BOK
M65
80:35
(34)
-
-
Norman Wilson
SOC
M65
rtd
-
-
Wilfrid Taylor
DEVON
M65
m9-10
-
-
Green
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Alison Simmons
BOK
W60
41:38
(1)
35:09
(1)
76:47
2nd
Janet Rosen
HH
W60
44:38
(2)
40:36
(2)
85:14
3rd
Mike Wimpenny
DEVON
M70
46:17
(3)
41:53
(4)
88:10
4th
Carol Iddles
BOK
W60
48:51
(4)
45:02
(5)
93:53
5th
Rosie Wych
QO
W60
52:51
(11)
45:25
(6)
98:16
6th
Adele Newall
KERNO
W55
50:12
(7)
48:07
(9)
98:19
7th
Karen Clark
EBOR
W60
51:38
(9)
47:04
(8)
98:42
8th
Jill Blount
SO
W55
52:28
(10)
48:45
(10)
101:13
9th
Mick Smith
HH
M70
49:37
(5)
52:17
(14)
101:54
10th
Jim Prowting
TVOC
M70
64:22
(20)
41:25
(3)
105:47
11th
Richard Steptoe
TVOC
M70
61:06
(15)
46:00
(7)
107:06
12th
Tony Hext
QO
M70
59:21
(12)
53:47
(18)
113:08
13th
Kathy Whitehead
DVO
W60
63:08
(18)
50:21
(11)
113:29
14th
Dawn Williamson
DEVON
W60
60:51
(14)
52:51
(15)
113:42
15th
David Mullins
SARUM
M70
62:37
(17)
51:49
(12)
114:26
16th
Julie Cleary
LOK
W55
61:39
(16)
53:42
(17)
115:21
17th
Carolyn Dent
BOK
W55
60:27
(13)
55:14
(19)
115:41
18th
Paul Kilpin
TVOC
M70
69:16
(22)
63:39
(23)
132:55
19th
Marie Roberts
MDOC
W60
67:20
(21)
65:46
(24)
133:06
20th
Trevor Roberts
MDOC
M70
83:44
(28)
56:34
(20)
140:18
21st
Gail Parker
SLOW
W60
70:46
(24)
70:46
(25)
141:32
22nd
Debbie Charlton
SMOC
W55
69:29
(23)
73:48
(26)
143:17
23rd
Alan Starling
NGOC
M60
81:36
(27)
75:16
(27)
156:52
24th
Ellen Starling
NGOC
W60
79:50
(26)
77:04
(29)
156:54
25th
David Battison
SARUM
M70
101:06
(33)
60:17
(22)
161:23
26th
Helen Wheelwright
SOC
W60
84:03
(29)
81:43
(31)
165:46
27th
Ruth Rhodes
SO
W75
88:24
(30)
77:56
(30)
166:20
28th
Jane Stew
OD
W60
93:00
(31)
85:07
(33)
178:07
29th
Chris Hasler
QO
M50
107:54
(35)
76:08
(28)
184:02
Nicola Harvey
WIM
W45
m4 m6-11
85:56
(34)
-
Ian Vasey
DEVON
M55
-
52:14
(13)
-
Di Turner
SO
W65
rtd
57:12
(21)
-
Gill Sharp
SN
W60
m4
53:08
(16)
-
Robin Carter
DEVON
W55
49:45
(6)
rtd
-
Kim Boswijk
DEVON
W60
-
83:02
(32)
-
Christopher Branford
WIM
M70
51:18
(8)
-
-
Helen Kelsey
BOK
W60
64:12
(19)
-
-
Julia Loring
SOC
W55
76:26
(25)
-
-
Melanie Elkington
OD
W55
97:34
(32)
-
-
Eleanor Taylor
DEVON
W60
106:29
(34)
-
-
Laura Evans
KERNO
W35
118:58
(36)
-
-
Short Green
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Ian Peirce
SARUM
M75
43:00
(1)
51:16
(4)
94:16
2nd
Ted McDonald
BOK
M75
50:12
(6)
46:49
(1)
97:01
3rd
Roger Maher
SO
M80
48:27
(3)
53:27
(6)
101:54
4th
Jane Archer
SN
W65
48:26
(2)
53:35
(7)
102:01
5th
Arthur Boyt
DEVON
M80
51:16
(9)
50:55
(2)
102:11
6th
Sue Hands
WIM
W70
51:02
(8)
51:12
(3)
102:14
7th
Keith Henderson
WIM
M75
50:04
(4)
52:11
(5)
102:15
8th
Jill Green
DEVON
W75
52:25
(10)
58:40
(8)
111:05
9th
Margaret Willdig
OD
W65
60:01
(16)
61:07
(9)
121:08
10th
Jean Fitzgerald
SAX
W65
57:59
(14)
63:25
(10)
121:24
11th
Rosalind Taunton
NGOC
W65
57:09
(13)
70:49
(15)
127:58
12th
Denise Mullins
SARUM
W65
63:56
(19)
64:12
(11)
128:08
13th
Christine King
BOK
W70
59:50
(15)
70:11
(14)
130:01
14th
Richard Raynsford
BOK
M70
62:09
(17)
68:01
(13)
130:10
15th
Charlotte Thornton
SARUM
W70
65:31
(20)
66:38
(12)
132:09
16th
Richard Clark
EBOR
M70
63:39
(18)
83:50
(19)
147:29
17th
Annabel Pring
KERNO
W60
69:47
(21)
86:03
(21)
155:50
18th
Sally Collins
BKO
W65
72:35
(22)
83:56
(20)
156:31
19th
Robert Teed
NGOC
M80
80:37
(24)
80:09
(16)
160:46
20th
Ruth Chesters
DEVON
W65
80:26
(23)
80:24
(17)
160:50
21st
Bill Vigar
QO
M80
86:28
(28)
82:16
(18)
168:44
22nd
Christine Vince
KERNO
W65
91:11
(29)
113:50
(22)
205:01
John Warren
WIM
M80
109:21
(33)
m6-10 m12-14
-
Arthur Vince
KERNO
M75
135:46
(34)
m8-10 m12-14
-
Julie Astin
WSX
W65
50:08
(5)
m4
-
John Parfitt
BOK
M75
50:39
(7)
m11
-
Carol Pearce
DEVON
W70
52:58
(11)
-
-
John Trayler
QO
M75
53:55
(12)
-
-
Diana Smith
SOC
W65
81:36
(25)
-
-
Pauline Olds
KERNO
W65
81:54
(26)
-
-
Sandy Cowan
KERNO
M75
83:17
(27)
-
-
Barry Sowerbutts
SOC
M65
94:41
(30)
-
-
Liz Yeadon
SARUM
W70
97:16
(31)
-
-
Alan Yeadon
SARUM
M80
101:05
(32)
-
-
Very Short Green
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Ann Hughes
DEVON
W75
65:26
(1)
66:06
(1)
131:32
2nd
Joan Hambleton
SARUM
W75
100:41
(2)
75:17
(2)
175:58
3rd
Freda Peirce
SARUM
W75
120:32
(3)
125:29
(3)
246:01
Light Green
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Sam Lewis
DEVON
M14
42:38
(3)
32:44
(1)
75:22
2nd
Peter Hambleton
SARUM
M75
66:39
(5)
52:38
(2)
119:17
Laura Evans
KERNO
W35
-
64:54
(4)
-
Graham Pearson
QO
M55
-
53:04
(3)
-
Finn Sellar
DEVON
M14
34:05
(1)
-
-
Paul Ames
DEVON
40:16
(2)
-
-
Steve Taverner
WIGHTO
M60
63:51
(4)
-
-
Carol Taverner
WIGHTO
W60
84:14
(6)
-
-
Mike Cullen
DEVON
M70
120:48
(7)
-
-
Graham Pearson
QO
rtd
-
-
Orange
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Mairi Hughes
SLOW
W21
83:18
(2)
35:38
(1)
118:56
2nd
Oliver Lewis
QO
M12
93:33
(4)
40:07
(2)
133:40
3rd
Gunnar Bjerva
AAS-NMBU ORIENTERING
M12
110:20
(8)
41:04
(3)
151:24
4th
Annabelle Lewis
QO
W12
105:47
(7)
46:29
(4)
152:16
5th
Priscilla Chen-Chandler
LOK
W45
93:28
(3)
67:11
(6)
160:39
Rose Vasey
DEVON
W55
-
52:17
(5)
-
Louise Light
SOC
W50
rtd
114:16
(7)
-
Lorna Burns
IND
W40
78:30
(1)
-
-
Debbie Sellar
Devon
W40
94:06
(5)
-
-
Trish Wallis
SN
W65
95:12
(6)
-
-
Yellow
Results
Pos
Name
Club
Age Class
Day 1
Day 2
Total
1st
Monty Bratcher-Howard
WIM
M10
29:49
(1)
25:29
(1)
55:18
2nd
Eskarina Medlock
WSX
W10
40:59
(2)
25:54
(2)
66:53
3rd
Edward Harvey
WIM
M5
59:40
(4)
55:45
(7)
115:25
Madeline and Christian Vasey
DEVON
M12
-
35:00
(3)
-
Jorgen Bjerva
AS-NMBU
M10
-
46:47
(4)
-
Heather Harvey
WIM
W10
m4
51:24
(5)
-
Seren Brett
DVO
W5
-
55:21
(6)
-
Alexi Sellar
DEVON
W12
42:23
(3)
-
-
Seren Brett
DVO
W10
m4
-
-
Back to Top